ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Choroby wirusowe skóry

Choroby wirusowe skóry

Choroby wirusowe skóry mogą zaatakować niemal całą jej powierzchnię – dłonie, brzuch, narządy płciowe czy głowę. Wywołują je różne wirusy, lecz najpopularniejsze z tych chorób to opryszczka zwykła, brodawki wirusowe, ospa wietrzna, półpasiec i mięczak zakaźny.

Najpopularniejsza z chorób wirusowych skóry, czyli opryszczka zwykła jest wywołana przez wirusa HSV. Typ 1 tego wirusa powoduje wykwity opryszczkowe na wargach czy śluzówkach jamy ustnej, zaś typ 2 najczęściej dotyczy skóry narządów płciowych. Ospa wietrzna należała do najbardziej znanych chorób zakaźnych wieku dziecięcego, choć obecnie za sprawą szczepień częstość jej występowania zmniejszyła się drastycznie.

Choroby wirusowe skóry przenoszone są przez kontakt ze skórą lub błoną śluzową zakażonej osoby. W przypadku wystąpienia bąbli czy innych wykwitów na skórze należy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub dermatologa. W leczeniu tych dermatoz nie stosuje się antybiotyków, gdyż są one nieskuteczne w walce z wirusami. Istnieją jednak leki przeciwwirusowe w postaci maści czy tabletek, które może przepisać lekarz po postawieniu diagnozy.