Dermatolog radzi – czyli kilka słów o bezpiecznym opalaniu
Każdy z nas uwielbia słońce, piękną pogodę, a jeszcze najlepiej jest, gdy mamy urlop.
Ale czy promienie słoneczne są dla nas w pełni bezpieczne?
Czy opalona skóra jest tylko pięknym wspomnieniem z wakacji, czy może również przyśpieszeniem starzenia? Oczywiście jak to bywa ze wszystkim – słońce w umiarze jest dla nas bardzo dobre. Jednak musimy wiedzieć, że promienie słoneczne możemy podzielić na krótkie (UVB) i długie (UVA) i tylko te pierwsze nie są dla nas szkodliwe.
Dlaczego właśnie promienie UVB sprzyjają zdrowiu?
Tylko one stymulują wytwarzanie witaminy D, która jest niezbędna w organizmie każdego z nas. To dzięki niej nie mamy problemów z układem kostnym. U dzieci jej niedobór powoduje krzywicę, u dorosłych natomiast jest powodem osteoporozy.
Zatem, co robić, aby opalać się z głową?
- staraj się unikać słońca w godzinach 11-15
- stosuj specjalne kremy – filtry do opalania (SPF) stanowią powłokę ochronną naszej skóry
- dużo pij – będąc długo na słońcu odwodnienie zdarza się bardzo często
- zadbaj o nakrycie głowy i chroń oczy
Jakie problemy po opalaniu mogą nas spotkać?
Wystawiając skórę na promienie słoneczne bardzo często dochodzi do jej poparzenia. Opalając się, często stosujemy zbyt niskie filtry do opalania, co prowadzi do uszkodzenia skóry. Również odwodnienie jest jednym z częstych dolegliwości, które mogą prowadzić nawet do udaru słonecznego. A ponadto, zbyt intensywnie opalona skóra przyśpiesza jej starzenie. W najgorszym przypadku wystawianie na ekspozycję słoneczną znamion może skutkować nawet rakiem skóry.
Czy czerniak stanowi dla nas realne zagrożenie?
Każdy dermatolog powie nam, że w kontekście opalania bardzo ważną kwestią jest przykładanie dużej wagi do ochrony wszelkich znamion. Na każde, nawet te najmniejsze pieprzyki, stosuj sunblockery – kosmetyki, które prawie całkowicie chronią przed promieniami. A ponadto, każdy kto posiada ich na ciele sporo, powinien z każdą ich zmianą w obrębie kształtu, faktury i koloru udać się do specjalisty. Dermatolog sprawdzi, czy pacjent nie posiada zmian histopatologicznych.
Opalona skóra może być powodem do radości – jednak, aby tak było, to zawsze pamiętajmy o niezbędnym przygotowaniu naszego ciała na kontakt ze słońcem. Kremy posiadające filtry do opalania skutecznie chronią ją, a także opóźniają starzenie. Opalanie będzie bezpieczne, gdy będziemy pamiętać o uzupełnianiu płynów (uwaga na odwodnienie) i nakryciu głowy. Odpowiednia profilaktyka pozwoli również zabezpieczyć nasze znamiona i pieprzyki dla których realnym zagrożeniem jest czerniak. Dbajmy o siebie i cieszmy się słońcem!