Pasożyty skóry
Pasożyty zewnętrzne człowieka mogą wywołać choroby pasożytnicze skóry. Należą do nich świerzb czy wszawica, które występują najczęściej. Wbrew pozorom choroby te nie są związane ze złym stanem higienicznym. Do zarażenia najczęściej dochodzi przez kontakt z chorą osobą.
Wszawicę wywołuje wesz ludzka – głowowa lub łonowa. Pierwszy z typów najczęściej dotyczy dzieci w przedszkolach, u których wszy występują na owłosionej skórze głowy. Wesz łonowa zdecydowanie częściej występuje u osób dorosłych, u których może być przeniesiona przez stosowanie wspólnych ręczników czy kontakty seksualne. Objawem zarażenia jest silny świąd skóry.
Świerzbowiec ludzki to pasożyt wywołujący świerzb – chorobę wyróżniającą się świądem najbardziej nasilonym w nocy. Najczęściej występuje u osób z obniżoną odpornością i dzieci. Charakteryzuje się dużą zakaźnością i często dotyczy kilku członków rodziny jednocześnie.
W przypadku chorób pasożytniczych należy stosować leki przeciwpasożytnicze, a także ograniczyć kontakty międzyludzkie, w tym kontakty seksualne, które mogą powodować szerzenie się zakażenia.